Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe obowiązki informacyjne zarządu względem rady nadzorczej

04 listopada 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Jakub Kutyła

Dzięki nowelizacji Kodeksu spółek handlowych rada nadzorcza będzie otrzymywać pełne spektrum informacji niezbędnych do prawidłowego realizowania obowiązków nadzorczych. W spornych sytuacjach z zarządem spółki, może ona jednak nadużywać przyznanych jej uprawnień.

Idea nowelizacji Kodeksu spółek handlowych1 (KSH), która przyświecała jej twórcom, to zwiększenie efektywności realizowania obowiązków przez radę nadzorczą oraz rozwiązanie problemu przepływu informacji między zarządem a radą nadzorczą. Pomóc ma w tym nowy artykuł 3801 KSH.

Co ma usprawnić nowelizacja?

1. Poprawa komunikacji między zarządem a radą nadzorczą i  ich aktywizacja

Dotychczas w praktyce rada nadzorcza dysponowała taką wiedzą o spółce, jaka została jej przekazana przez zarząd. Trudno było zatem oczekiwać od rady nadzorczej dodatkowych aktywności w sprawach, co do których nie miała świadomości ani nawet podejrzeń.

PRZYKŁAD

Zarząd mógł prowadzić akwizycję nowych rynków lub chociażby działania marketingowe, a rada nadzorcza nie miała o tym żadnej wiedzy. Spółka mogła podpisać też istotną umowę, którą zarząd spółki odłożył do szuflady (niekoniecznie dlatego, że nie chciał informować rady nadzorczej, lecz nie ciążył na nim żaden kodeksowy obowiązek). Równocześnie rada nadzorcza nie kierowała do zarządu żadnych zapytań, a nawet jeśli takie zapytania się pojawiały, to zarząd mógł przecież przekazywać informacje selektywnie albo odkładać w czasie. Koło się zamykało.

Nowelizacja KSH bez wątpienia doprowadzi do usprawnienia przepływu informacji i zwiększenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12412

Wydanie: 12412

Spis treści
Zamów abonament