Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poradnik: jak nie stracić prawa do znaku towarowego

04 listopada 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Agnieszka Skrzypczak

Prawo ochronne na zarejestrowany znak towarowy daje uprawnionemu liczne korzyści. Ale może zostać ono również wygaszone lub unieważnione.

Świadomość prawa własności przemysłowej, w tym przedmiotów ochrony tego prawa wśród polskich przedsiębiorców jest coraz większa. Małe, średnie i duże podmioty gospodarcze wiedzą co to jest wynalazek, wzór użytkowy, wzór przemysłowy, a przede wszystkim znak towarowy. Każdego dnia, do Urzędu Patentowego RP czy do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej czyli EUIPO polskie spółki lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zgłaszają znaki towarowe. Po zakończeniu rozpatrywania zgłoszeń i wydaniu pozytywnych decyzji o uzyskaniu prawa z rejestracji na znak towarowy lub – zgodnie z polską ustawą Prawo własności przemysłowej – prawa ochronnego na znak towarowy właściciel uzyskuje świadectwo rejestracji lub świadectwo ochronne i tym samym uważa, że sprawa została zakończona. Otóż nic bardziej mylnego.

Prawa wynikające z rejestracji znaku

Uzyskanie prawa z rejestracji na znak towarowy czy to Unii Europejskiej (EUTM) czy prawa ochronnego na znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP z jednej strony stwarza ogromne możliwości budowania i zabezpieczenia potencjału swojego znaku towarowego, a także daje dostęp do wielu możliwości wynikających z posiadania prawa własności przemysłowej a z drugiej strony te możliwości wymagają zaangażowania po stronie uprawnionego z rejestracji znaku towarowego.

Zgodnie z obowiązującym prawem polskim i unijnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12412

Wydanie: 12412

Spis treści
Zamów abonament