Postępujące zniechęcenie
TYDZIEŃ NA RYNKU AKCJI 21. -- 28. 11. 1997
Tydzień na giełdzie
Postępujące zniechęcenie
ROBERT NEJMAN
Przebieg notowań giełdowych podczas minionego tygodnia wskazuje na postępujące zniechęcenie inwestorów. Nawet mały wzrost wykorzystywany jest do zamykania pozycji. Wciąż widoczna jest duża i zdeterminowana podaż na rynkach akcji dużych, lubianych przez zagranicznych inwestorów spółek. Tylko nielicznym walorom udało się w przekonywający sposób odwrócić swoje trendy spadkowe.
Nie są to jednak akcje spółek o dużym wpływie na indeksy, stąd też i wpływ tendencji wzrostowej w tym segmencie na cały rynek nie jest widoczny. Co ciekawe, owa poprawa dotyczy w znacznej mierze akcji spółek, które w poprzednim okresie, wbrew ogólnej tendencj, i znajdowały się w poważnych trendach zniżkujących. Najmniej ciekawie wygląda za to sytuacja spółki o największym wpływie na indeks WIG. KGHM zaczął co prawda spadać ze znacznym opóźnieniem w stosunku do trendu w światowych cenach miedzi, za to czyni to w bardzo konsekwentny sposób. Jest przy tym wyprzedawany przez inwestorów zagranicznych, dotychczasowych posiadaczy notowanych w Londynie GDR, o czym informuje zmniejszający się udział Bank of New York -- depozytariusza kwitów w kapitale spółki. Powszechne zniechęcenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta