Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prestiżowe niepowodzenie

29 listopada 1997 | Plus Minus | BB

HISTORIA NAJNOWSZA

Przeprowadzone 10 lat temu referendum opozycja uznała za próbę nieuczciwej legitymizacji władzy

Prestiżowe niepowodzenie

BłAż EJ BRZOSTEK

I.

Po południu 19 marca 1987 r. warszawscy przechodnie zauważali namalowane na tramwajach symbole "Solidarności" i hasła: "Podwyżki -- stop, nędzy -- dość". Tak dawał o sobie znać ruch społeczny, zepchnięty pięć lat wcześniej w nielegalność. Napisy, starte nocą przez aktyw partyjny, potwierdzały istnienie "podziemia", lecz świadczyły zarazem ostłumieniu siły, która pociągnęła u progu dekady 10 milionów Polaków.

W drugiej połowie lat 80. opozycja wiedziała, że aby mieć wpływ na życie państwa -- musi wypracować nowe metody działania. Podobny problem miała przed sobą władza: rządziła krajem wynędzniałym i pozbawionym autorytetu. Przełamanie strukturalnego kryzysu, który dręczył gospodarkę, wymagało stanowczych reform, czyli kolejnego ciężaru dla ludności, znękanej ciągłymi podwyżkami i brakami. Chcąc reformować kraj, władza musiała częściowo przynajmniej pozyskać społeczeństwo.

W lipcu 1986 r. XZjazd PZPR rzucił hasło "II etapu reformy gospodarczej" (pierwszym, co przyznawano -- nieskutecznym, miało być porządkowanie ekonomii w stanie wojennym) , które miało oznaczać wpisanie zasad rynkowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1243

Spis treści
Zamów abonament