Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nauczyliśmy się żyć razem

29 listopada 1997 | Plus Minus | IT

ROZMOWA

Ksiądz Rudolf Bażanowski, biskup Diecezji Mazurskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego

Nauczyliśmy się żyć razem

IWONA TRUSEWICZ: Premier Jerzy Buzek jest ewangelikiem. Czy społeczność polskich ewangelików wiąże z jego osobą jakieś nadzieje?

KSIňDZ RUDOLF BAŻANOWSKI: Cieszymy się z tego wyboru. Przez lata zarzucało się nam, że Kościół ewangelicki współpracował z komunistami. To, że nowy premier jest ewangelikiem, pokazuje, że tak nie było. Ale jednocześnie wiemy, że nie będzie mu łatwo, jako ewangelikowi, bowiem będzie musiał często walczyć o to, co nie jest zgodne z duchem ewangelicyzmu. ..

Na przykład o konkordat z Watykanem? Nowy rząd zapowiedział wystąpienie o jego szybką ratyfikację, bez ustaw okołokonkordatowych?

To nas niepokoi. W myśl konkordatu, ksiądz katolicki będzie miał prawa urzędnika Urzędu Stanu Cywilnego. Mieliśmy nadzieję, że ustawy okołokonkordatowe wyjaśnią tą sytuację. Pamiętamy, że w przedwojennej Polsce pogrzeb ewangelicki musiał być odnotowany w parafii katolickiej. To wszystko wywołuje pytania i niepokój. Nasi parafianie nie wyrażają swoich obaw zbyt głośno. Ale to nie znaczy, że ich nie mają.

Niedawne to czasy, gdy "ewangelik" znaczyło w Polsce to samo, co "Niemiec". Co się zmieniło w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1243

Spis treści
Zamów abonament