Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miód życia

29 listopada 1997 | Nauka i Technika | KF

W Polsce liczba rodzin pszczelich zmniejszyła się z 2, 5 mln do 1 mln

Miód życia

Statystyczny Polak zjada 0, 3 kg miodu rocznie. Poziom spożycia miodu w UE jest ponad dwukrotnie wyższy.

Z jednej rodziny pszczelej w krajach UE uzyskuje się średnio 14 kg miodu, w Ameryce Północnej dwa razy więcej, a w Ameryce Południowej i Australii - cztery razy. W Polsce średnio - 13 kg.

Pszczoły miodonośne na każdym miejscu naszego globu mają przede wszystkim znaczenie ekologiczne. Gdyby nie one w krótkim czasie wyginęłoby prawie 20 tys. rodzajów roślin - powiedział podczas piątkowej konferencji Lech Sęczyk, prezes zarządu Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Pszczoły "biorą udział" w rozmnażaniu ponad 700 gatunków roślin, tych dziko rosnących jak i uprawnych. zapylają ponad 90 proc. roślin owadopylnych, a wartość wytwarzanych dzięki ich pracy plonów nasion i owoców przewyższa 30-50-krotnie wartość pozyskanych produktów miodowych

Aby mogły one żyć potrzebują dużo czystego powietrza. W rejonach najbardziej uprzemysłowionych lub tam gdzie jest nadmierna chemizacja rolnictwa pszczoły słabną, chorują, krócej żyją, a nawet giną. Naukowcy szacują ich ilość na ok. milion rodzin, to jest najmniej w calym obecnym półwieczu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1243

Spis treści
Zamów abonament