Kanon poety niepokornego
LITERATURA
Dwa wybory wierszy Stanisława Barańczaka
Kanon poety niepokornego
JANUSZ DRZEWUCKI
Dla kogoś, kto w pamiętnym roku 1980 przepisał odręcznie w całości, pożyczony na jedną noc, powielaczowy zbiór wierszy Stanisława Barańczaka "Ja wiem, że to niesłuszne" (1977) , już sam fakt, że dzisiaj może wybierać między dwoma, wydanymi równocześnie wyborami liryki tego twórcy, może się wydać dopustem bożym.
Zwłaszcza że obydwie książki ukazały się nakładem renomowanych oficyn wydawniczych i są ogólnie dostępne. Na kimś, kto pamięta siermiężność publikacji bezdebitowych, spore wrażenie muszą też zrobić twarde ekskluzywne okładki, zaprojektowane przez świetnych grafików Andrzeja Heidricha i Marcina Bruchnalskiego.
Prestiżowe towarzystwo
Pierwszy z wyborów, zatytułowany "Zimy ipodróże", ogłosiło Wydawnictwo Literackie w serii "Lekcja literatury", w której opublikowano m. in. poezje Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, dramaty Witkacego, opowieści Witolda Gombrowicza i Johanna Wolfganga Goethego, opatrzone komentarzami wybitnych znawców przedmiotu: Aleksandra Fiuta, Jerzego Kwiatkowskiego, Mariana Stali, Jana Błońskiego, Jerzego Jarzębskiego i Marii Janion. Na lekcji o twórczości lirycznej Barańczaka w rolę bakałarza wcielił się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta