Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Właściwe rozwiązanie czy wredny przepis?

21 grudnia 2022 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Zastrzeżenie do protokołu (art 162 k.p.c.) stało się obowiązkowym punktem większości rozpraw sądowych w sprawach cywilnych i gospodarczych. Nie jest obojętne dla przebiegu procesu pod wieloma względami.

Sama już treść kodeksowa powinna być zastanawiająca – strona poucza i napomina sąd!!! Czy to zostało przemyślane praktycznie i ustrojowo? Czy aby autor przepisu wiedział i rozumiał wszelkie skutki, jakie wywołał? A przecież tak to zostało zapisane w kodeksie postępowania cywilnego:

Art. 162. § 1. Strona powinna zwrócić uwagę sądu na uchybienie przepisom postępowania, wnosząc o wpisanie zastrzeżenia do protokołu. Zastrzeżenie można zgłosić najpóźniej na kolejnym posiedzeniu.

Ustawodawca wymusza – aby mieć prawo do apelacji, trzeba wnieść zastrzeżenie do protokołu

Intencje były zrozumiałe i uzasadnione: żeby ograniczyć wnoszenie apelacji osadzonych na twierdzeniach o brakujących dowodach, chociaż do braków tych doszło z winy strony, która nie wnosiła o nie lub nie sprzeciwiała się ich pominięciu. Kodeks nawiązuje w ten sposób do przepisów o możliwej treści apelacji i zarzutach apelacyjnych, które odnoszą się do faktów nieustalonych w pierwszej instancji, w sposób następujący:

Art. 368. § 1. Apelacja powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać: (…) zwięzłe przedstawienie zarzutów; (…) § 1/ 1. W zarzutach co do podstawy faktycznej rozstrzygnięcia należy wskazać (…) istotne dla rozstrzygnięcia fakty nieustalone przez sąd pierwszej instancji. § 1/ 2....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12451

Wydanie: 12451

Spis treści
Zamów abonament