Słaba wiarygodność
Trudno ocenić dowody z zeznań świadka na piśmie.
Praktyka przeprowadzenia dowodu z zeznań świadka na piśmie wskazuje, że świadkowie udzielają bardzo lakonicznych odpowiedzi: tak, nie, a najczęściej nie wiem. Tego rodzaju zeznania nie są łatwe w ocenie, utrudniona jest bowiem ocena wiarygodności takiego dowodu. Dowód z zeznań świadka chyba jednak powinien być dowodem przeprowadzonym w tradycyjny sposób – ustnie na rozprawie przed sądem.
Postępowanie dowodowe – środek dotarcia do prawdy
Postępowanie dowodowe odgrywa w każdym procesie fundamentalną rolę. Jest esencją orzekania. Jeśli bowiem naczelnym postulatem i celem postępowania jest dążenie do wydania sprawiedliwego orzeczenia, to zasadnicze znaczenie ma oparcie wyroku na prawdziwych ustaleniach faktycznych.
Dążenie do poznania prawdy jest więc obowiązkiem sądu, ale i stron. Strony zgodnie z art. 3 k.p.c. mają obowiązek dawać wyjaśnienia do sprawy zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek. Wprawdzie nie mają obowiązku składać zeznań, jeśli jednak już się na to zdecydują, mają obowiązek wyjaśniać okoliczności sprawy zgodnie z prawdą. Świadkowie także, a za złożenie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialność karna.
Dla dotarcia do prawdy i jej ustalenia w procesie ważna jest sama procedura i proces składania zeznań. Tradycyjnie świadkowie składają zeznania ustnie przed sądem w ramach kontradyktoryjnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta