Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podpisywanie sprawozdań finansowych w 2022 roku

21 grudnia 2022 | Rachunkowość | Justyna Horla

W bieżącym roku podpisywanie sprawozdań finansowych było nie lada wyzwaniem. Nie tylko ze względu na przedłużony termin, ale również na niepewną sytuację makroekonomiczną. Przedstawiamy najczęstsze problemy z jakimi spotkały się spółki podczas zamknięcia roku poprzedniego oraz informacje na co powinno się zwrócić uwagę podczas nadchodzącego zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z artykułem 52 ustawy o rachunkowości (dalej: ustawa) za sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego odpowiedzialny jest kierownik jednostki. Ustawa określa również termin sporządzenia sprawozdania do 3 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego. Z uwagi na braki kadrowe w działach księgowych spowodowane skutkami pandemii Covid termin sporządzenia sprawozdań za rok 2021 był przedłużony o 3 miesiące, czyli do końca czerwca 2022 r. Na ten moment ciężko określić czy podobna sytuacja będzie miała miejsce w nadchodzącym roku 2023, dlatego najlepiej przyjąć dzień 31 marca 2023 roku jako obowiązujący i  się na spełnienie tego ustawowego wymagania.

Kto podpisuje

Według litery prawa osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, zazwyczaj jest to główny księgowy lub też wynajęte do tego celu osobno działające biuro rachunkowe, są odpowiedzialni za sporządzenie sprawozdania wraz z kierownikiem jednostki, a w przypadku organu wieloosobowego – wszyscy jego członkowie. Ustawa jasno definiuje pojęcie kierownika w odniesieniu do poszczególnych form prawnych organizacji:

∑ kierownik jednostki czyli członek zarządu, jest nim zwyczajowo Prezes

∑ spółka jawna i spółka cywilna – wspólnicy prowadzący sprawy spółki

∑ spółka partnerska – wspólnicy prowadzących sprawy spółki albo zarząd

∑...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12451

Wydanie: 12451

Spis treści
Zamów abonament