Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budowanie kapitału społecznego wpływa na rozwój gospodarczy kraju

21 grudnia 2022 | Kapitał społeczny - BGK | Marcin Piasecki
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Współcześnie kapitał społeczny jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na poziom zaufania społecznego i zbiorowego działania. Decyduje o sile każdej gospodarki. My jesteśmy już na etapie, na którym rozumiemy wartość kapitału społecznego, a teraz chcemy go dalej budować i doskonalić – mówi Jolanta Wiewióra, dyrektor zarządzająca pionem HR i komunikacji w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jaki jest w tej chwili poziom kapitału społecznego w Polsce? Przed pandemią mieliśmy dosyć długi okres narzekań. Czy to się zmieniło?

Czas pandemii i wojny w Ukrainie pokazał, że kapitał społeczny w Polsce jest na wysokim poziomie. Nasza otwarta reakcja to nie jest efekt przypadku, to nie jest tylko kwestia mobilizacji w bardzo trudnym okresie. Na ten właśnie bardzo trudny moment „sprawdzam” pracowaliśmy od transformacji w 1989 roku, kiedy coraz mocniej stawiało się na postawę obywatelską, na zaangażowanie społeczne, w szkole i na studiach, jak również – i pewnie o tym będę mówić najwięcej – w zakładach pracy i firmach. W nich podkreślano to poprzez wartości, które firmy promują i na których podstawie pokazują pracownikom postawy i zachowania.

Jakie przyniosło to efekty?

Budowanie kapitału społecznego to ciągła praca i nie można tego zrobić w ciągu kilku miesięcy, roku czy dwóch. Potrzeba na to wielu lat. Natomiast to, że w okresie pandemii widać było już mocne więzi międzyludzkie, większe zaufanie do siebie nawzajem, co na pewno jeszcze bardziej pokazała wojna w Ukrainie, nie wzięło się z niczego. To był kapitał, który już wcześniej wypracowaliśmy i który bardzo mocno zaowocował. Myślę, że to nas bardzo umocniło i pokazało, że to jest też droga, która przekłada się na siłę państwa. Między innymi dlatego w kontekście wojny w Ukrainie – gdzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12451

Wydanie: 12451

Spis treści
Zamów abonament