Współpraca to słowo klucz do dalszego rozwoju społecznego
Reakcja Polaków i otwarcie na pomoc innym najpierw w pandemii, a potem w obliczu fali uchodźców z Ukrainy pokazuje, że w naszym społeczeństwie drzemie ogromny potencjał. Teraz potrzebna jest praca nad jego wykorzystaniem.Współpraca to słowo klucz do dalszego rozwoju społecznego
Jakie jest znaczenie kapitału społecznego we współczesnym świecie? Coraz lepiej edukujemy – ale czy równie dobrze budujemy kapitał społeczny? Jacy interesariusze są zaangażowani w tworzenie kapitału społecznego? Jakie są główne wyzwania przy budowaniu kapitału społecznego w Polsce? Jak w najbardziej efektywny sposób wykorzystać wysiłki na rzecz budowania kapitału społecznego? Na te pytania poszukiwali odpowiedzi eksperci podczas debaty „Jak w Polsce budować kapitał społeczny? Rola edukacji, rozwijania kompetencji zawodowych i społecznych oraz umiejętności współpracy”.
Prowadzący debatę Marcin Piasecki z „Rzeczpospolitej” rozpoczął od pytania o to, czy obecna, bardzo trudna sytuacja sprzyja działaniom na rzecz budowania kapitału społecznego. Jesteśmy w okresie po pandemii, która była bardzo trudnym doświadczeniem dla całego społeczeństwa. Tuż za naszą wschodnią granicą trwa wojna, której efektem są perturbacje na rynkach surowców energetycznych oraz napływ wielkiej liczby uchodźców. Jak i czy w ogóle w takich warunkach mówić o budowaniu wartości, takich jak np. właśnie kapitał społeczny?
Zadanie na każdy czas
Zdaniem prof. Krzysztofa Jajugi, prezesa CFA Society Poland, kapitał społeczny trzeba budować zawsze, „a być może paradoksalnie właśnie w tym momencie, kiedy jest coraz trudniej, budowanie relacji i zaufania może nam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta