Nowy priorytet: dobro wspólne
W budowę kapitału społecznego muszą być zaangażowane i państwo, i organizacje pozarządowe, i biznes. Ten ostatni ma szczególną rolę do odegrania, zmieniając myślenie z nastawienia na zysk w kierunku społecznej odpowiedzialności.
Kapitał społeczny to temat wielowątkowy, ma wiele definicji i ujęć. Zawsze jednak podstawą są relacje międzyludzkie oparte na zaufaniu, współpracy, odpowiedzialności czy wspólnych wartościach. I choć wydaje się to pojęcie raczej z obszaru socjologii, to ma bardzo realne przełożenie na życie gospodarcze.
W skali mikro wysoki poziom kapitału społecznego pomaga w osiągnięciu celów ekonomicznych na poziomie poszczególnych przedsiębiorstw. Przykładowo firmy bardziej odpowiedzialne społecznie mogą zwykle łatwiej pozyskiwać klientów czy inwestorów, wzajemne zaufania obniża też koszty transakcyjne.
Społeczności lub organizację mogące korzystać z kapitału społecznego charakteryzują się też zwiększoną skłonnością do podejmowania ryzyka, aktywnością, przedsiębiorczością i innowacyjnością. W skali makro przyczynia się to do szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju gospodarczego i w konsekwencji do dobrobytu społecznego.
Ciągła praca
Można powiedzieć, że gospodarka, w której kapitał społeczny odgrywa dużą rolę, jest przeciwieństwem krwiożerczego kapitalizmu, gdzie liczyła się tylko maksymalizacja zysku oparta na bezrefleksyjnej eksploatacji zasobów (i ludzkich i naturalnych). Jest też bardziej zrównoważona niż w modelu ekonomii ultraliberalnej, i oczywiście bardziej efektywna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta