Do eksportu towaru na nowy rynek trzeba się dobrze przygotować
Rejestrując w Polsce np. znak, nie mamy ochrony na całym świecie, nie mamy nawet w sąsiednim kraju. Możemy co najwyżej korzystać z ułatwień regionalnych, które pozwalają nam rozszerzać ochronę terytorialną naszych praw.
rzecznik patentowy, partner w Kancelarii Prawno-Patentowej Poraj
radca prawny w Kancelarii Prawno-Patentowej Poraj
rzecznik patentowy, partner w Kancelarii Prawno-Patentowej Poraj
Z ekspansją firmy związany jest często eksport towarów, a to z kolei zmiana terytorium, a co za tym idzie, zmiana obowiązującego prawa i konieczność zadbania o spełnienie wymogów prawnych docelowego rynku. To także kwestie dotycząca transportu, koniecznych certyfikatów, ubezpieczeń, opakowań czy lokalnych partnerów.
Z perspektywy praw IP (intellectual property, ang. własność intelektualna) na plan pierwszy wysuwają się trzy obszary działań.
∑ sprawdzenie możliwości bezkolizyjnego wprowadzania towarów na danym terytorium,
∑ konieczność poszerzenia ochrony swoich praw lub ich dostosowania,
∑ zawarcie odpowiednich umów.
Podstawowe prawa własności przemysłowej to prawo ochronne na znak towarowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego czy patent na wynalazek. One zawierają się w szerszej kategorii praw własności intelektualnej, do której należy także np. prawo do utworu chronionego prawem autorskim – a zatem znane wszystkim oznaczenie ©.
To różne instrumenty prawne, przyjrzymy się pierwszej kategorii, ponieważ wspomniane trzy – choć chronią innego rodzaju dobra – mają pewne cechy wspólne, istotne z perspektywy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta