Cyfryzacja procesu budowlanego – kolejne usprawnienia
1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która wprowadza nowe narzędzia: cyfrową książkę obiektu budowlanego oraz elektroniczny dziennik budowy. Mają one usprawnić zarówno proces budowlany, jak i wykonywanie uprawnień właścicielskich względem użytkowanych obiektów.
W mijającym roku ustawę Prawo budowlane nowelizowano siedem razy. Niektóre z tych zmian wejdą w życie już 1 stycznia 2023 r., inne będą obowiązywały odpowiednio od 27 stycznia 2023 r. i od 28 kwietnia 2023 r. W dalszym ciągu nie znamy daty wejścia w życie procedowanej obecnie nowelizacji Prawa budowlanego (projekt z 16 listopada 2022 r.; numer z wykazu UD427), która w głównej mierze kontynuuje zapoczątkowaną już w mijającym roku, kompleksową cyfryzację i uproszczenie procedur budowlanych. W przypadku pełnej cyfryzacji postępowania, autorzy projektu jako proponowaną datę wejścia w życie aktualnie podają dzień 30 czerwca 2023 r. Na ten moment (21 grudnia 2022 r.) projekt znajduje się w Komitecie Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji i nie ma pewności, czy uda się wprowadzić w życie przepisy w założonym terminie.
Odnosząc się do tych nowelizacji, które już zostały uchwalone, najistotniejsze zmiany, z datą wejścia w życie 1 stycznia 2023 r., wprowadzono na mocy ustawy z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw1 i obejmują przede wszystkim pakiet cyfrowych narzędzi, które w założeniu ustawodawcy mają usprawnić proces budowlany i wykonywanie uprawnień właścicielskich względem już użytkowanych obiektów – cyfrową książkę obiektu budowlanego oraz elektroniczny dziennik budowy.
Cyfrowa książka obiektu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta