Do pracy zdalnej trzeba się przygotować
W przypadku wykonywania obowiązków poza biurem konieczne jest porozumienia pracownika i pracodawcy.
radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Tomasz Czapczyński
Pomimo od lat istniejącego w polskim prawie pracy zapisu o świadczeniu pracy poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, tzw. telepracy, nadchodzące zmiany w dużym stopniu uproszczą oraz usystematyzują stosowane zasady pracy zdalnej. Wprowadzają one jednak nowe rozwiązania, które wymagają odpowiedniego przygotowania.
Podstawową kwestią warunkującą możliwość stosowania pracy zdalnej, w wymiarze większym niż 24 dni w ciągu roku, jest stworzenie regulaminu pracy zdalnej. Dokument wymaga uzgodnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi w odpowiednim porozumieniu lub jeżeli takie nie działają u danego pracodawcy, z przedstawicielem pracowników.
W nowych przepisach praca zdalna, to tak, która jest wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika, musi ono jednak być każdorazowo uzgodnione, a zatem zaakceptowane przez pracodawcę. Pracownik wykonujący pracę zdalną jest zobowiązany do przestrzegania tych zasad. Jeżeli nie uzgodni tego wcześniej z pracodawcą, nie może wykonywać pracy w czasie podroży, z kawiarni, od znajomych lub rodziny. Trzeba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta