Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strajk w firmie i odpowiedzialność

30 grudnia 2022 | Poradnik: Prawo i podatki | Adam Domagała

Można ustalić w treści klauzuli siły wyższej, iż zdarzeniem takim będzie m.in. strajk, który utrudnia wykonanie umowy.

Radca prawny, Kancelaria Mirosławski, Galos, Mozes

Zgodnie z ustawą z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajk jako środek ostateczny, polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy, w celu rozwiązania sporu dotyczącego interesów związanych z warunkami pracy, płacy lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. 

Z prawem do strajku nierozerwalnie łączy się utrudnianie, a nawet uniemożliwienie wykonywania zobowiązań przez przedsiębiorcę jak i podmioty trzecie, które, wykonując swoje zobowiązanie, korzystają z usług objętego strajkiem przedsiębiorstwa. Czy strajk lub inna akcja protestacyjna mogą być zakwalifikowane jako siła wyższa, która zwalnia przedsiębiorcę od odpowiedzialności?

W prawie polskim pojęcie siły wyższej nie zostało unormowane, a ustawodawca pozostawił jego określenie doktrynie i orzecznictwu. Należy zauważyć, że podstawowe koncepcje teoretyczne siły wyższej zostały rozwinięte na tle prawa zobowiązań przy jej rozważaniu jako przyczyny usprawiedliwiającej niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, a przede wszystkim jako granicy odpowiedzialności powstającej bez względu na winę sprawcy szkody. W tym kontekście spośród dwóch głównych teorii,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12458

Wydanie: 12458

Spis treści

Reklama

Zamów abonament