Zbliża się czas rozliczeń funduszy unijnych. Jak się przygotować?
Wkraczamy w ostatni rok budżetowy, w którym będzie można wydatkować środki z perspektywy finansowej 2014-2020. Jakie obowiązki należy wypełnić, aby prawidłowo zakończyć projekt? Czy istnieją wyjątki od obowiązku zakończenia projektu przed datą zamknięcia programów operacyjnych?
Termin zakończenia realizacji projektów unijnych określa data 31 grudnia 2023 roku. W tym bowiem dniu kończą się ramy czasowe kwalifikowalności wydatków ustalone w Rozporządzeniu ogólnym nr 1303/20131. Zgodnie z art. 65 ust. 2 ww. rozporządzenia wydatki kwalifikują się do otrzymania wkładu z funduszy unijnych, jeżeli zostały poniesione przez beneficjenta i zapłacone do 31 grudnia 2023 roku. Wskazany w przepisach unijnych termin końcowy ma charakter definitywny i z założenia wyznacza moment zamknięcia programów operacyjnych.
Kwalifikowalność wydatków
Na temat zamknięcia perspektywy unijnej wypowiedziały się już poprzednio sądy krajowe wskazując, że treść aktu wspólnotowego określa zasady kwalifikowalności wydatków, które są adresowane do wszystkich państw członkowskich i z tego względu muszą być respektowane na poziomie krajowym. Rozporządzenie ogólne wskazuje m.in. cele, do których realizacji przyczynić się mają fundusze unijne, kryteria kwalifikowalności państw członkowskich i regionów, dostępne zasady finansowe oraz kryteria ich alokacji.
Rozważając kwestie związane z kwalifikowalnością wydatków należy pamiętać, że pojęcie kwalifikowalności może być używane w stosunku do państwa, danego beneficjenta czy konkretnego wydatku. Pod pojęciem tym należy rozumieć uprawnienie do uzyskania funduszy unijnych czy też prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta