Ład rodzinny w fundacji
Ustanawianie fundacji rodzinnych przyczyni się ma do wypracowania standardów zarządzania i gospodarowania majątkiem oraz rozdzielenia sfer działalności gospodarczej od sfery życia rodzinnego.
radca prawny, wspólnik zarządzający, Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna
radca prawny, Krzysztof Rożko i Wspólnicy Kancelaria Prawna
Fundacja prywatna wiedzie swój prym m.in. w takich krajach, jak Monako, Malta, Holandia czy Księstwo Liechtenstein, jako wehikuł do unikania opodatkowania. Większość dotychczasowych publikacji na temat instytucji fundacji rodzinnej w Polsce skupia się na korzyściach podatkowych wynikających z projektu ustawy o fundacjach rodzinnych, pomijając aspekty dotyczące organizacji fundacji i wpływu rodziny na zarządzanie majątkiem i akumulację kapitału. W związku zaś z przyśpieszeniem prac nad projektem ustawy (projekt został uchwalony przez Sejm i przekazany do Senatu), warto zastanowić się również i nad tymi, jakże kluczowymi, kwestiami. Dotychczas dostępne w naszym porządku prawnym formy prowadzenia działalności – chociażby spółki cywilne czy spółki prawa handlowego – nie dawały pełnej możliwości zapewnienia ochrony przedsiębiorstwa rodzinnego przed podziałem, utrzymania jego wartości i składników również w momencie, gdy zabraknie głowy rodziny spajającej wszystkie ogniwa prowadzonej firmy rodzinnej.
Podobnie konstytucje rodzinne ustalające swoisty ład korporacyjny rodziny musiały opierać się wyłącznie na dostępnych narzędziach prawnych. Te z kolei nie dawały możliwości zapewnienia pełnego bezpieczeństwa majątku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta