Na działalność sygnalistów przedsiębiorcy muszą się przygotować
Procedurą dokonywania zgłoszeń nieprawidłowości muszą być obligatoryjnie objęte wszystkie osoby wykonujące pracę, niezależnie od podstawy prawnej.
radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Tomasz Czapczyński
prawnik, Kancelaria Radców Prawnych Tomasz Czapczyński
Kogo dotyczą przepisy o ochronie sygnalistów i co należy zrobić, aby je wdrożyć? Z takim pytaniem mierzymy się wiele podmiotów. Temat sygnalistów jest obecny w naszych realiach od ponad roku, ale w dalszym ciągu rodzi liczne wątpliwości. Jest to związane z tym, że zgodnie z dyrektywą o sygnalistach (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady [UE] 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii), kraje członkowskie miały wprowadzić pierwsze przepisy wykonawcze w tej sprawie do 17 grudnia 2021 r. Pomimo upływu terminu polski ustawodawca w dalszym ciągu pozostaje na etapie projektu ustawy, a prace posuwają się bardzo powoli.
Niestety, brak ustawy nie oznacza, że nie ma możliwości dochodzenia praw na podstawie przepisów unijnych. W przypadku braku implementacji dyrektywy w terminie osoba ma prawo do powołania się na nią bezpośrednio. Projekt przewiduje, że od momentu ogłoszenia ustawy przedsiębiorcy zatrudniający więcej niż 250 pracowników będą mieli tylko cztery miesiące na wdrożenie obowiązków ustawowych. Stąd wniosek, że pomimo braku ustawy przedsiębiorcy już teraz powinni przygotowywać się do wdrożenia procedur. Dla wielu podmiotów temat ten jest trudny i nie wiedzą, jak do niego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta