Wzory przemysłowe w nowym europejskim wydaniu
Jest szansa zarówno na obniżenie samych opłat za zgłoszenie wzorów, jak i uproszczenie tych opłat poprzez likwidację odrębnych opłat za publikację. Dotychczasową nazwę wzorów wspólnotowych ma zastąpić wzór UE.
radca prawny, kancelaria patentowa AOMB Polska
28 listopada 2022 r. pojawiła się długo wyczekiwana propozycja zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 6/2002 r. z 12 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych („rozporządzenie”). Wzory przemysłowe chronią wygląd zewnętrzny produktów, design.
Rozporządzenie było dotychczas zmieniane tylko raz (w 2006 r.), aby nadać skuteczność przystąpieniu UE do haskiego systemu rejestracji międzynarodowej.
Jak wskazuje się w projekcie, głównym celem zmiany rozporządzenia była poprawa dostępności, skuteczności i przystępności cenowej ochrony wzorów dzięki uproszczeniu i usprawnieniu procedur, a także dostosowaniu i optymalizacji poziomu opłat. Ponadto, autorzy proponowanych zmian (Komisja Europejska) chcieli zmodernizować i poprawić część istniejących, przestarzałych przepisów, a także doprecyzować prawa pod względem zakresu i ograniczeń.
W tym celu na przełomie 2018 i 2019 r., a także w kwietniu–lipcu 2021 r. Komisja przeprowadziła konsultacje publiczne z zainteresowanymi stronami, aby uzyskać niezbędne informacje co do potencjalnych zmian w rozporządzeniu oraz ich skutków.
W wyniku tych konsultacji wyłonił się m.in. problem zniechęcania części przedsiębiorców (w szczególności MŚP) do ubiegania się o ochronę wzorów na szczeblu unijnym lub krajowym – ze względu na wysokie koszty i obciążenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta