Czy warto skarżyć waloryzację
W zakresie zmiany wynagrodzenia wykonawców zamówienia publicznego nie istnieje jednolite orzecznictwo.
adwokat w KKLW Legal Kurzyński Wierzbicki
Wielu przedsiębiorców składających wcześniej oferty w przetargach publicznych zastanawia się nad dalszą zasadnością startowania w przetargach. Szalejąca inflacja prowadzi bowiem do tego, że realizowane kontrakty stają się nierentowne, szczególnie iż zamawiający raczej niechętnie waloryzują wynagrodzenie ponad wartości określone w umowie.
W obecnych realiach szczególnie istotne pozostaje właściwe przygotowanie się do wzięcia udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne. Już na etapie przetargu warto sprawdzić, czy w projekcie umowy wprowadzone zostały postanowienia dotyczące zasad wprowadzania zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy (tzw. klauzule waloryzacyjne), a także czy wprowadzone do umowy postanowienia nie konstruują jedynie pozornej waloryzacji. W przypadku zastrzeżeń co do klauzuli waloryzacyjnej oferent nie jest pozbawiony środków ochrony prawnej. Możliwe jest bowiem złożenie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).
Przed złożeniem odwołania warto zaznajomić się ze stanowiskiem KIO w zakresie waloryzacji. KIO rozpatrywała już odwołania, w których wykonawcy skarżyli proponowane przez zamawiających zasady dotyczące zmian wysokości wynagrodzenia wykonawcy. Znajomość orzecznictwa może pozwolić wykonawcom podjąć decyzję w zakresie zasadności wniesienia odwołania oraz sformułować odwołanie w taki sposób,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta