Trudno powstrzymać skutki decyzji orzekającej zwrot dofinansowania
Procedury sądowo-administracyjne przewidują możliwość wstrzymania wykonania decyzji, postanowień i innych aktów lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczących uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa. Jednak w przypadku decyzji nakazujących zwrot środków unijnych nawet wstrzymanie ich wykonania przez organ lub sąd nie zawsze będzie w pełni skuteczne.
W myśl art. 207 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, w przypadku wykorzystania dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem, z naruszeniem procedur albo w sytuacji, w której zostało on pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości, dofinansowanie to podlega zwrotowi w całości lub w części wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych w terminie 14 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej orzekającej zwrot środków.
W terminie 30 dni od dnia doręczenia takiej decyzji, beneficjent, którego obciążono obowiązkiem zwrotu dofinansowania ma możliwość zaskarżyć tę decyzję do sądu administracyjnego. Samo wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji. Stosownie jednak do art. 61 ust. 2 i 3 ustawy z 30 sierpnia 2022 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w przypadku jej wniesienia w ustawowym terminie, wykonanie decyzji może zostać wstrzymane w całości lub w części.
Wstrzymanie wykonania decyzji …
Do wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji może dojść zarówno z inicjatywy samego organu, który wydał decyzję, jak i na skutek stosownego wniosku w tym zakresie zawartego w treści skargi. Organ, od którego pochodzi decyzja orzekająca zwrot środków ma przy tym możliwość wstrzymania jej wykonalności bez konieczności badania jakichkolwiek powodów lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta