Niezbyt drogi abonament na polską demokrację
Organizacje pozarządowe dysponują kwotą 35 mld zł rocznie. Nie oznacza to jednak, że są bogate. Łatwiej nam się zmobilizować, by działać filantropijnie przez dzień, niż systematycznie wspierać NGO.
– W ostatnich latach podniosła się rozpoznawalność i zaufanie do organizacji pozarządowych (NGO). Szczególnie ważne są ich działania dla Ukrainy i w czasie pandemii. Ludzie zauważyli, że są odważne przez to jak działają na granicy, jak dbają o demokrację i patrzą władzy na ręce – uważa Jakub Wygnański, prezes Fundacji Stocznia, od kilkudziesięciu lat zaangażowany w działania pozarządowego sektora.
Jego zdaniem teraz jest właśnie czas, by zastanawiając się nad kondycją trzeciego sektora, porozmawiać na temat nowego wsparcia organizacji pozarządowych. Wygnański jest zwolennikiem wprowadzenia możliwości odliczenia 1 proc. podatku CIT dla organizacji pozarządowych. Chciałby, by te pieniądze pozostawały w przedsiębiorstwach i w ten sposób włączyły się w działania na rzecz lokalnych społeczności.
Portret NGO
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) jest dobrym momentem, by przyjrzeć się kondycji NGO. – Sektor powoli, systematycznie się rozwija i profesjonalizuje. Przejawia się to choćby tym, że coraz więcej organizacji działa kilkanaście lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta