Ustalenie istnienia uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy niedopuszczalne
Niezaprotokołowanie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy jako podjętej oznacza jej niepodjęcie – uznał Sąd Najwyższy.
W dniu 20 stycznia 2022 roku Sąd Najwyższy w wyniku zwrócenia się przez Sąd Apelacyjny w Krakowie z zagadnieniem prawnym podjął uchwałę o sygn. akt III CZP 17/22, w której stwierdził, że nie jest dopuszczalne ustalenie na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) wyrokiem sądowym, że na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki akcyjnej została podjęta uchwała, w sytuacji, gdy w protokole walnego zgromadzenia stwierdzono, że uchwała nie została podjęta.
Istota sporu
Sprawa, na kanwie której zostało zadane pytanie Sądowi Najwyższemu, dotyczyła uchwał, które zostały zaprotokołowane jako niepodjęte z uwagi na niezasadne, według powoda, uwzględnienie przez przewodniczącego głosów oddanych przeciwko uchwałom, mimo sankcji niemożliwości wykonywania prawa głosu przewidzianej w ustawie o ofercie publicznej. Sąd pierwszej instancji zastosował art. 89 ust. 3 tej ustawy, według którego głosów objętych sankcją nie powinno się wliczać do ustalenia wyniku głosowania nad uchwałami i po odjęciu tych głosów ustalił, że wynik głosowania nad uchwałami doprowadził do tego, że uchwały zostały podjęte, mimo stwierdzenia w protokole, iż nie doszło do ich podjęcia.
Orzeczenie SN
Sąd Najwyższy stwierdzając niemożliwość ustalenia istnienia uchwały przyznał tym samym przewodniczącemu walnego zgromadzenia kompetencję do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta