Za ujawnienie tajemnicy spółki nawet do więzienia
Przestępstwem jest każde wykorzystanie lub ujawnienie tajemnicy spółki wbrew obowiązkowi, które ma swoje źródło w ustawie, a niekiedy również umowie.
Wraz z nowelizacją Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) do ustawy wprowadzono pojęcie tajemnicy spółki połączone z zakazem jej ujawniania. Zakaz ten skierowany jest zarówno do obecnych, jak i byłych członków zarządu i ma charakter bezterminowy. Naruszenie zakazu może okazać się dotkliwe w skutkach, ponieważ za bezprawne ujawnienie tajemnicy spółki grozi nawet kara pozbawienia wolności.
Zasada lojalności
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która weszła w życie 13 października 2022 r., uregulowała wprost zasadę lojalności członków zarządu spółek kapitałowych, także po ustaniu ich mandatu. Przy czym obowiązek lojalności powiązano również z obowiązkiem zachowania w tajemnicy informacji istotnych z punktu widzenia działalności spółki. Zgodnie z art. 2091 § 2 k.s.h. w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialności i zgodnie z art. 3771 § 2 k.s.h. w przypadku spółki akcyjnej (art. 30055 k.s.h. – prosta spółka akcyjna), ustawodawca wyraźnie przewidział obowiązek nieujawniania tajemnicy spółki. Obowiązek ten istnieje także po ustaniu mandatu danego członka. Oznacza to, że członek zarządu po ustaniu jego mandatu musi zachować w tajemnicy wszelkie informacje, które pozyskał w trakcie pełnienia mandatu, a które mogą być zakwalifikowane jako tajemnica spółki.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta