Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasze bardzo cenne biura

03 lutego 2023 | Nieruchomości | Aneta Gawrońska
Część firm rozważa zmniejszenie powierzchni najmowanego biura
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Część firm rozważa zmniejszenie powierzchni najmowanego biura

Rekordowa inflacja podwyższy czynsze za biura. W najemców dotkliwie uderzy też wzrost opłat eksploatacyjnych.

Stawki najmu za najlepsze biura w centralnych lokalizacjach Warszawy to 21–25,5 euro za mkw. miesięcznie, poza centrum 13–15 euro – podaje firma doradcza Savills.

– Nie oznacza to, że nie znajdziemy biur klasy A w świetnych miejscach przy metrze za 17–19 euro za mkw. – zaznacza Monika Wakulska, dyrektor w dziale powierzchni biurowych (reprezentacja właściciela) w Savillsie. – Mimo zapowiadanej luki podażowej na rynku jest wciąż sporo powierzchni. Większy wybór mają mniejsi i średni najemcy – ocenia.

Indeksacja i podwyżki

Na rynkach regionalnych czynsze wahają się od 10 do 15 euro za mkw. biura. Monika Wakulska przewiduje, że rekordowa inflacja spowoduje znaczny wzrost czynszów w wyniku indeksacji. – Odczyt inflacji w strefie euro wyniósł w grudniu 9,2 proc. Wynajmujący i najemcy muszą sobie radzić także z coraz większymi kosztami adaptacji powierzchni, a coraz wyższe koszty mediów i energii przekładają się na wyższe opłaty eksploatacyjne – zauważa.

Adam Lis, doradca ds. elastycznych rozwiązań biurowych w JLL, podaje, że czynsze za najlepsze biura (prime) w Warszawie w grudniu wzrosły o 8,3 proc. r./r. Jego zdaniem w stolicy i w części rynków regionalnych mamy już lukę nowej podaży. – A to wywiera...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12487

Wydanie: 12487

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament