Obwieszczenie o złożeniu wniosku upadłościowego przez wierzyciela niezgodne z przepisami
Zdarza się, że wierzyciel składając wniosek upadłościowy pragnie wymusić na dłużniku zapłatę zaległej faktury w zamian za cofnięcie wniosku, wykorzystując to rozwiązanie jako tańszą formę egzekucji. Jeśli taka informacja przedostanie się na rynek, może spowodować nieodwracalne szkody w działalności przedsiębiorcy.
Obszerna nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie 1 grudnia 2021 r. nie dotyczyła tylko i wyłącznie przemodelowania „papierowych” postępowań upadłościowych na postępowania prowadzone w systemie teleinformatycznym, czyli Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Zmieniono bowiem także wiele innych przepisów, których potrzeba wynikała z przyczyn niezależnych od elektronizacji postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.
Podnoszenie standardów bezpieczeństwa
Jedna z takich zmian kładzie nacisk na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu oraz jawność postępowań upadłościowych poprzez rozszerzenie obowiązku obwieszczania o istotnych rozstrzygnięciach i zdarzeniach związanych z tymi postępowaniami. Chodzi o konieczność obwieszczenia o samym fakcie złożenia wniosku upadłościowego przez dłużnika. Przed wejściem w życie wspomnianej nowelizacji kontrahenci dłużnika dowiadywali się o fakcie złożenia przez niego wniosku o ogłoszenie upadłości jeśli do ogłoszenia upadłości już doszło, ewentualnie nieco wcześniej – w przypadku, w którym sąd ustanowił tymczasowego nadzorcę sądowego. Co więcej, obwieszczenia publikowane były w Monitorze Sądowym i Gospodarczym co, z uwagi na panujące wówczas ograniczenia techniczne w wyszukiwaniu informacji znajdujących się w tym publikatorze, powodowało że wierzyciele w praktyce dowiadywali się o bankructwie swojego dłużnika dopiero po otrzymaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta