Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obwieszczenie o złożeniu wniosku upadłościowego przez wierzyciela niezgodne z przepisami

03 lutego 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Bartosz Sierakowski Mateusz Waberski

Zdarza się, że wierzyciel składając wniosek upadłościowy pragnie wymusić na dłużniku zapłatę zaległej faktury w zamian za cofnięcie wniosku, wykorzystując to rozwiązanie jako tańszą formę egzekucji. Jeśli taka informacja przedostanie się na rynek, może spowodować nieodwracalne szkody w działalności przedsiębiorcy.

Obszerna nowelizacja prawa upadłościowego, która weszła w życie 1 grudnia 2021 r. nie dotyczyła tylko i wyłącznie przemodelowania „papierowych” postępowań upadłościowych na postępowania prowadzone w systemie teleinformatycznym, czyli Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Zmieniono bowiem także wiele innych przepisów, których potrzeba wynikała z przyczyn niezależnych od elektronizacji postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

Podnoszenie standardów bezpieczeństwa

Jedna z takich zmian kładzie nacisk na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu oraz jawność postępowań upadłościowych poprzez rozszerzenie obowiązku obwieszczania o istotnych rozstrzygnięciach i zdarzeniach związanych z tymi postępowaniami. Chodzi o konieczność obwieszczenia o samym fakcie złożenia wniosku upadłościowego przez dłużnika. Przed wejściem w życie wspomnianej nowelizacji kontrahenci dłużnika dowiadywali się o fakcie złożenia przez niego wniosku o ogłoszenie upadłości jeśli do ogłoszenia upadłości już doszło, ewentualnie nieco wcześniej – w przypadku, w którym sąd ustanowił tymczasowego nadzorcę sądowego. Co więcej, obwieszczenia publikowane były w Monitorze Sądowym i Gospodarczym co, z uwagi na panujące wówczas ograniczenia techniczne w wyszukiwaniu informacji znajdujących się w tym publikatorze, powodowało że wierzyciele w praktyce dowiadywali się o bankructwie swojego dłużnika dopiero po otrzymaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12487

Wydanie: 12487

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament