Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak budować, by nie doprowadzić do samowoli budowlanej?

03 lutego 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Katarzyna Kosicka-Polak

Wolność budowlana przysługuje każdemu dysponującemu nieruchomością gruntową na cele budowlane, ale pod warunkiem, że planowana inwestycja będzie zgodna z obowiązującymi przepisami.

Przed rozpoczęciem budowy warto dobrze przeanalizować przepisy oraz sytuację prawną nieruchomości na której ma zostać zrealizowana inwestycja, by nie zaplanować przedsięwzięcia prowadzącego wprost do samowoli budowlanej.

 

Niedozwolone zmiany, brak decyzji

 

Z art. 48 ust. 1 pkt 1-2 prawa budowlanego wynika, że z samowolą budowlaną mamy do czynienia w przypadku już wybudowanego lub pozostającego w trakcie budowy obiektu budowlanego lub jego części, gdy nastąpiło to bez wymaganej prawem decyzji o pozwoleniu na budowę lub bez wymaganego zgłoszenia albo pomimo wniesienia przez właściwy organ administracji sprzeciwu do tego zgłoszenia.

Warto wiedzieć, że w czasie realizacji inwestycji można dokonywać zmian mniej istotnych ustaleń zawartych w pozwoleniu na budowę czy w projekcie, pod warunkiem, że zostaną one zaakceptowane przez projektanta i znajdą odzwierciedlenie w dokumentach inwestycji. Niespełnienie tych wymogów może doprowadzić do tego, że zrealizowana inwestycja będzie stanowiła samowolę budowlaną.

Z ORZECZNICTWA

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 marca 2022 r. (II OSK 1081/20) stwierdził:

1. Do istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę dochodzi, jeżeli inwestor wbrew postanowieniom art. 36a ust. 1 z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane nie uzyska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12487

Wydanie: 12487

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament