Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrola projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej

03 lutego 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Żaneta Urbaniak

Każde naruszenie przepisów może prowadzić do stwierdzenia nieprawidłowości w realizacji projektu i nałożenia na beneficjenta korekty finansowej. Może on jednak kwestionować ustalenia instytucji zarządzającej przedstawiając wyjaśnienia oraz uzupełniając dokumenty.

W ostatnich dniach Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało Szczegółowy Opis Priorytetów Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 oraz harmonogram naborów wniosków dla tego programu. Zanim jednak beneficjenci zaczną składać pierwsze wnioski w nowych programach w ramach perspektywy finansowej 2021-2027, warto przypomnieć, jakim kontrolom i audytom mogą podlegać projekty współfinansowane ze środków UE w ramach perspektywy 2014-2020.

Rodzaje kontroli

Zakres kontroli i audytów w projektach współfinansowanych ze środków UE, określają umowa o dofinansowanie, wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-20201 („Wytyczne”), ustawa z 11 lipca 2014 roku o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-20202 („ustawa wdrożeniowa”). W każdym projekcie współfinansowanych ze środków UE powinny zostać przeprowadzone co najmniej następujące kontrole:

∑ kontrola w zakresie weryfikacji wydatków służących sprawdzeniu poprawności i kwalifikowalności poniesionych wydatków, która jest prowadzona w formie:

a) weryfikacji wniosków o płatność,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12487

Wydanie: 12487

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament