Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność odszkodowawcza za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości

03 lutego 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Artur Przestrzelski

Wierzyciel bardzo często nie ma już czego szukać w dłużnej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółce akcyjnej. Wówczas roszczenia związane z niezapłaconym długiem zamiast do spółki może skierować do osoby, która pełniła funkcję członka zarządu. W ten sposób uszczerbek wierzyciela może zostać wyrównany w całości.

„Kto pierwszy ten lepszy” – znane i często powtarzane powiedzenie znajduje zastosowanie w szczególności, jeśli chodzi o odzyskiwanie długów. Jeśli naszym kontrahentem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, to próba odzyskania długu w ramach egzekucji, restrukturyzacji albo upadłości może się okazać już z góry chybiona. Wierzyciel traci w ten sposób mnóstwo środków, czasu, a często i sporo nerwów. Te same zaś środki i czas można w przypadku dłużników będących spółkami kapitałowymi spożytkować nieco inaczej.

Podstawa odpowiedzialności

Przepis stanowiący podstawę odpowiedzialności członka zarządu znajduje się w ustawie prawo upadłościowe, a konkretnie w art. 21 tej ustawy. Należy go odczytywać także w połączeniu z innymi przepisami prawa upadłościowego. W przypadku zaistnienia stanu niewypłacalności spółki, każdy z piastunów organu zarządzającego ma obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości kierowanej przez siebie spółki. Bez znaczenia jest przy tym to czy spółkę stać na możliwości sfinansowania postępowania upadłościowego.

Obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości powstaje w każdym przypadku, gdy spółka stanie się niewypłacalna, to jest, kiedy utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Spółka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12487

Wydanie: 12487

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament