Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobry car i źli bojarzy

03 lutego 2023 | Opinie | Michał Szułdrzyński

Premier niemal codziennie ogłasza, że zmienia decyzje czy to PiS, czy swoich podwładnych. Tyleż służy to jego wizerunkowi, co zdradza chaos w obozie władzy.

Zdecydowaliśmy się, aby wszystkie piekarnie i cukiernie mogły skorzystać od 1 kwietnia z obniżonej, względem cen rynkowych, stawki na gaz – ogłosił w czwartek rano premier Mateusz Morawiecki, wizytując o poranku piekarnię Żytnia w Dąbrówce. Przy okazji frontalnie zaatakował Platformę Obywatelską, która kilka dni temu złożyła wniosek o obniżkę VAT na gaz i której szef Donald Tusk ubolewał nad bankructwem ulubionej pizzerii w Trójmieście.

Domagam się znaczącej redukcji

Atak na opozycję jest zrozumiały politycznie, choć merytorycznie absurdalny, ponieważ to rząd (będąc właścicielem największej firmy gazowej i powołując regulatora) ma największy wpływ na politykę cen energii w Polsce. W tym więc sensie premier ogłosił, że ulży firmom, które zostały przygniecione podwyżkami wprowadzonymi za zgodą rządu.

Nie powinno to chyba dziwić, gdyż deklaracja premiera w sprawie obniżek cen gazu nastąpiła niecałą dobę po tym, gdy szef rządu ogłosił, że PiS w Senacie chce się wycofać ze zmian, które przegłosowano w piątek – a chodzi o opodatkowanie popularnych w sieci zrzutek na cele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12487

Wydanie: 12487

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament