Uporczywy ząb czasu
Archeologia staje się coraz bardziej „techniczna”, ponieważ w coraz szerszym zakresie korzysta z dorobku chemii, fizyki, biologii, informatyki i elektroniki. To z kolei sprawia, że archeologia dostarcza coraz bardziej intymnych informacji o ludziach z przeszłości.
Anne d’Alegre, francuska arystokratka, protestantka zmarła w 1619 r. w wieku 54 lat – przyzwoitym jak na owe czasy. Pochowano ją w pałacu w Laval. W roku 1988, podczas prac renowacyjnych, otworzono jej grobowiec. Zwłoki znajdowały się w ołowianej trumnie, dzięki czemu szkielet przetrwał w doskonałym stanie, znakomicie nadawał się do badań. Jednak techniki stosowane wtedy przez naukowców nie pozwoliły wiele „wycisnąć” ze szkieletu.
Powrócono do niego teraz, po 35 latach. Okazało się dzięki wykorzystaniu skanera 3D, że kobieta ta cierpiała na paradontozę oraz – co o wiele ciekawsze – że ówcześni specjaliści spróbowali okiełznać tę dolegliwość. Informuje o tym artykuł na łamach „Journal of Archaeological Science”. Skaner 3D ujawnił, że w miarę postępowania choroby zęby jaśniepani chwiały się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta