Szansa frankowiczów na wygraną w TSUE
Rzecznik generalny korzystnie dla kredytobiorców uznaje, że banki nie mają prawa żądać od klientów wynagrodzenia za korzystanie przez nich z kredytu.
To najważniejsza nierozstrzygnięta kwestia prawna (i finansowa) w sporach frankowych. Opinia rzecznika pozwala domyślać się, jaki będzie wyrok TSUE za kilka miesięcy, ale już teraz wpłynie ona na przebieg tych sporów. Banki najczęściej kalkulowały bowiem dodatkowe wynagrodzenie, w szczególności za korzystanie z kapitału, na 50 proc. udzielonego kredytu – a często nawet na jeszcze więcej. Opinia rzecznika to zapewne dla nich kubeł zimnej wody.
Kubeł zimnej wody na system bankowy
Rzecznik generalny Anthony Michael Collins przypomniał, że dyrektywa konsumencka 93/13 nie określa, jakie są skutki stwierdzenia, że umowa konsumencka staje się prawnie nieistniejąca po usunięciu z niej nieuczciwych (abuzywnych) warunków. Skutki te są określane przez państwa członkowskie na podstawie ich prawa krajowego w sposób zgodny z prawem Unii.
W odniesieniu do roszczeń konsumenta względem banku rzecznik przyjął, że dyrektywa nie stoi na przeszkodzie krajowym przepisom i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta