Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę na inny podmiot
Zakup nieruchomości z pozwoleniem na budowę albo kontynuacja inwestycji zapoczątkowanej przez inny podmiot może wydawać się atrakcyjnym rozwiązaniem. Jednak praktyka pokazuje, że procedura ta nie jest jasna i prowadzi do wielu problemów.
Na skutek przeniesienia decyzji administracyjnej zmienia się podmiot uprawniony do prowadzenia robót budowlanych (adresat decyzji). Przepis art. 40 ust. 1 ustawy Prawo budowlane (dalej: „Pr. bud.”)1 stanowi, że przeniesienie pozwolenia na budowę może nastąpić tylko na rzecz nowego inwestora. Pojęcie inwestora nie zostało zdefiniowane w przepisach. Orzeczenia sądów administracyjnych wskazują jednak, że identyfikacja inwestora uzależniona jest od etapu realizacji inwestycji.
Inwestor, czyli kto?
Na etapie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę inwestorem będzie podmiot zamierzający realizować dane zamierzenie budowlane. Natomiast na etapie uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie zrealizowanego już obiektu inwestorem będzie podmiot mający interes prawny w doprowadzeniu do możliwości użytkowania budynku. Trafnie pojęcie inwestora zostało wyjaśnione w wyroku WSA w Krakowie z 24 czerwca 2008 r. (II SA/Kr 220/08, LEX nr 509859), w którym wskazano, że inwestorem jest podmiot, bez którego woli nie może funkcjonować ani budowa w sensie faktycznym, ani nie może toczyć się postępowanie administracyjne zmierzające do wydania określonej decyzji administracyjnej. W związku z tym należy przyjąć, że inwestorem może być osoba fizyczna lub prawna bądź też inna jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej.
Z punktu widzenia procedury przeniesienia pozwolenia na budowę znaczenie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta