Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę na inny podmiot

17 lutego 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Martyna Sługocka

Zakup nieruchomości z pozwoleniem na budowę albo kontynuacja inwestycji zapoczątkowanej przez inny podmiot może wydawać się atrakcyjnym rozwiązaniem. Jednak praktyka pokazuje, że procedura ta nie jest jasna i prowadzi do wielu problemów.

Na skutek przeniesienia decyzji administracyjnej zmienia się podmiot uprawniony do prowadzenia robót budowlanych (adresat decyzji). Przepis art. 40 ust. 1 ustawy Prawo budowlane (dalej: „Pr. bud.”)1 stanowi, że przeniesienie pozwolenia na budowę może nastąpić tylko na rzecz nowego inwestora. Pojęcie inwestora nie zostało zdefiniowane w przepisach. Orzeczenia sądów administracyjnych wskazują jednak, że identyfikacja inwestora uzależniona jest od etapu realizacji inwestycji.

Inwestor, czyli kto?

Na etapie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę inwestorem będzie podmiot zamierzający realizować dane zamierzenie budowlane. Natomiast na etapie uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie zrealizowanego już obiektu inwestorem będzie podmiot mający interes prawny w doprowadzeniu do możliwości użytkowania budynku. Trafnie pojęcie inwestora zostało wyjaśnione w wyroku WSA w Krakowie z 24 czerwca 2008 r. (II SA/Kr 220/08, LEX nr 509859), w którym wskazano, że inwestorem jest podmiot, bez którego woli nie może funkcjonować ani budowa w sensie faktycznym, ani nie może toczyć się postępowanie administracyjne zmierzające do wydania określonej decyzji administracyjnej. W związku z tym należy przyjąć, że inwestorem może być osoba fizyczna lub prawna bądź też inna jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej.

Z punktu widzenia procedury przeniesienia pozwolenia na budowę znaczenie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12499

Wydanie: 12499

Spis treści

Reklama

Rzecz o zdrowiu

Zamów abonament