Ostrożnie podejmujemy decyzje o budowie nowych magazynów
W 2023 r. prognozujemy spadek podaży magazynów i wzrost czynszów – mówi Paweł Sapek, senior vice president i szef na Europę Środkową w Prologis.
Jak polska część biznesu Prologisu wypada w liczbach na koniec 2022 r.?
Cały europejski portfel Prologisu w 2022 r. liczy 22,3 mln mkw., a firma wynajęła prawie 3,5 mln mkw., z czego 0,85 mln to nowe umowy. Środkowoeuropejska część portfela to 4,7 mln mkw., w tym 2,3 mln mkw. przypada na Polskę. Wskaźnik zajętości w 2022 roku wyniósł w Europie Środkowej 98,7 proc., a w Polsce 97,5 proc.
Ponadto w minionym roku kupiliśmy 128 nieruchomości i sześć inwestycji w trakcie realizacji, o łącznej powierzchni ponad miliona metrów kwadratowych w doskonale położonych lokalizacjach miejskich w Europie Zachodniej.
Kiedy rozmawialiśmy o podsumowaniu 2021 r., było to miesiąc przed rosyjską napaścią na Ukrainę. Komunikat Prologis Europe & Central Europe po 2022 r. rozpoczyna się słowami, że to był rok rekordowy. Wróćmy jednak do tego momentu sprzed roku – jak firma zareagowała na najazd, czy i jak zmieniło się postrzeganie Polski?
Rok temu nikt nie spodziewał się takiej eskalacji i takich skutków, jak: ryzyko kryzysu energetycznego, dynamiczny wzrost cen surowców, mocny wzrost inflacji, co automatycznie pociągnęło ze sobą działania banków centralnych, podwyższanie stóp procentowych, a więc wzrost oprocentowania obligacji skarbowych, co z kolei...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta