Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeszukanie w postępowaniu karnym – praktyczne wskazówki

17 lutego 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Kamil Sowirka Katarzyna Stradomska-Balcerzyk

Nawet jeśli firma nie ma bezpośredniego związku z potencjalnym przestępstwem, policja czy CBA mogą w jej pomieszczeniach przeprowadzić przeszukanie. Jego podstawą jest postanowienie wydane przez prokuratora lub sąd, ale od tej zasady są wyjątki.

Przeszukanie jest jednym ze sposobów, obok choćby przesłuchania świadka czy opinii biegłego, pozyskania dowodów w postępowaniu karnym. Regulacje kodeksu postępowania karnego („k.p.k.”) nie zawężają czynności przeszukania wyłącznie do podmiotów czy też osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Przeszukanie może również dotyczyć firmy, która nie ma żadnego bezpośredniego związku z potencjalnym przestępstwem, a przeprowadzenie przeszukania u takiego podmiotu jest podyktowane interesem postępowania, w tym koniecznością niezwłocznego pozyskania dowodów. Przykładem może być choćby przeszukanie hali magazynowej w firmie świadczącej usługi magazynowania, gdzie rzeczywisty sprawca (najemca powierzchni magazynowej) mógł ukryć rzeczy pochodzące np. z kradzieży.

Spełnienie dwóch przesłanek

Przeszukanie może dotyczyć nie tylko pomieszczeń, ale i innych miejsc takich jak np. nieruchomości leśne znajdujące się w obrębie fabryki danego przedsiębiorstwa, czy też nieruchomości niezabudowane. Uprawniony organ może dokonać przeszukania po łącznym spełnieniu dwóch przesłanek. Po pierwsze – w celu znalezienia rzeczy mogących stanowić dowód w sprawie lub podlegających zajęciu w postępowaniu karnym. Po drugie – jeżeli istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że wymienione rzeczy tam się znajdują.

Zasadą jest, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12499

Wydanie: 12499

Spis treści

Reklama

Rzecz o zdrowiu

Zamów abonament