Zmiany w prawie niemieckim ważne dla polskich firm
Niemieckie regulacje w zakresie ESG wpływają także na sytuację polskich przedsiębiorców sprzedających swoje towary za Odrą lub współpracujących z firmami niemieckimi. Konsekwencje dotyczą w szczególności dwóch ustaw: o opakowaniach i o dochowaniu należytej staranności w łańcuchu dostaw.
∑ Dlaczego znowelizowane przepisy niemieckiej ustawy o opakowaniach mają znaczenie dla polskich przedsiębiorców?
Nowelizacja niemieckiej ustawy o wprowadzaniu do obrotu, zwrocie i wysokiej jakości recyklingu opakowań (niem. Verpackungsgesetz, VerpackG) regulująca postępowanie z opakowaniami, ich stosowanie i transgraniczny obrót nimi na terenie Niemiec i do Niemiec, była stopniowo zaostrzana w styczniu i lipcu 2022 r. poprzez wprowadzenie kolejnych obowiązków, a w konsekwencji i kar pieniężnych za ich nieprzestrzeganie.Polskie firmy sprzedające na terenie Niemiec i eksportujące do Niemiec produkty, surowce lub inne substancje w opakowaniach mają obowiązek – na podstawie ustawy o opakowaniach – uczestnictwa w tzw. systemie dualnym. Systemy dualne to ogólnokrajowe systemy odbioru opakowań, które rozdzielają obowiązki na dwóch płaszczyznach.
Każdy przedsiębiorca podlegający ustawie o opakowaniach ma obowiązek:
∑
7
zarejestrować swoje przewidywane roczne odpady opakowaniowe w publicznie dostępnym Centralnym Rejestrze Obrotu Opakowaniami LUCID prowadzącym bazę danych i zawierającym informacje o przedsiębiorcach (obowiązek rejestracji obejmuje samego eksportera, jak również rejestrację charakteru i rodzaju opakowania);
∑
7
zawrzeć (po otrzymaniu identyfikatora z rejestru LUCID) umowę z firmą w Niemczech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta