Uwaga na pomoc publiczną
Ustawodawca próbuje ostatecznie zlikwidować użytkowanie wieczyste. Tylko czy taki pomysł ma szanse powodzenia i kiedy będzie się opłacał?
Realizacja inwestycji na terenach będących w użytkowaniu wieczystym napotyka szereg problemów już na etapie pozyskiwania pozwolenia na budowę. Stopniowa rezygnacja z prawa użytkowania wieczystego na rzecz własności w przyszłości ograniczy wiele ryzyk i barier inwestycyjnych. Najnowszą wersję proponowanych przepisów można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Aż 25 lat użytkowania
Najbardziej zaskakującą aktualnie modyfikacją w stosunku do pierwotnego projektu jest termin sprzedaży nieruchomości na rzecz jej użytkownika wieczystego, który na początku procesu legislacyjnego wynosił 10, a obecnie aż 25 lat. W uzasadnieniu do projektu autorzy – powołując się na potrzebę zachowania zasady proporcjonalności przy formułowaniu rozwiązań ingerujących w prawa właścicielskie samorządów – co prawda wprowadzają do projektu roszczenie o nabycie gruntu przez użytkownika wieczystego, lecz nie będzie ono miało charakteru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta