Waloryzacja poprzez restrukturyzację
Przedsiębiorca będący w kryzysie, mający problem z realizacją umów, może skorzystać z jednego z postępowań restrukturyzacyjnych. Każde z nich gwarantuje ochronę zawartych już kontraktów, chociaż najdalej idące możliwości oferuje postępowanie sanacyjne.
W ostatnich latach, na skutek pandemii i wojny w Europie, byliśmy świadkami zdarzeń o charakterze nadzwyczajnym. Zdarzenia te ujawniły, że wsposób niespodziewany i w stosunkowo niedługim czasie, mogą wpłynąć na gospodarkę, poszczególne jej sektory, a następnie na firmy i sytuację konsumentów. Rosnące ceny paliw, towarów, usług oraz materiałów w sposób oczywisty powodują, że obsługa zawartych wcześniej umów, w tym kontraktów publicznych, może nie być tak rentowna jak wcześniej, co negatywnie może odbić się na rentowności samej firmy-wykonawcy.
Obligatoryjne klauzule waloryzacyjne
Jakkolwiek ustawodawca przewidział obligatoryjne klauzule waloryzacyjne w umowach o zamówienie publiczne, zaś wykonawcy dokładają starań, by w kontrakcie znalazły się odpowiednie klauzule adaptacyjne i zabezpieczenia co do zarządzania zmianą lub ryzykiem, rozwiązania te mogą okazać się niewystarczające. Wahania rynkowe w gospodarce lub jej sektorach mogą być na tyle głębokie w stosunku do etapu zawierania kontraktu, że obsługa umowy może nadal generować dla wykonawcy zbyt wysokie koszty. Klauzula waloryzacyjna może zatem nie spełnić swojej roli i okazać się zbyt asekuracyjna w stosunku do zachodzących zmian gospodarczych.
Oczywiście naturalnym ruchem w takim momencie jest podjęcie negocjacji nad zmianą kontraktu i dostosowaniem go do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta