Za konflikt w placówce samorząd może pozbawić stanowiska
Akceptowanie m.in. mobbingu czy dzielenia nauczycieli na skonfliktowane grupy może być szczególnym uzasadnieniem odwołania dyrektora szkoły.
Zapewnienie sprawnego systemu oświaty to jedno z ważniejszych zadań samorządowych. A jego elementem jest dobra organizacja pracy w placówkach i zapewnienie komfortu dla kadry pedagogicznej. Ważny wyrok dotyczący uprawnień samorządów w tym zakresie 1 grudnia 2022 r. wydał Naczelny Sąd Administracyjny.
Szkolna afera
Spór w sprawie dotyczył odwołania z dnia na dzień ze stanowiska dyrektorki jednej ze stołecznych podstawówek. Szefowa placówki straciła stołek zarządzeniem prezydenta miasta z lipca 2018 r. Podstawą prawną były art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 66 ust. 1 pkt 2 prawa oświatowego. Prezydent tłumaczył, że powziął wiedzę o uchybieniach w pełni uzasadniających odwołanie dyrektorki ze stanowiska, w ciągu roku szkolnego bez wypowiedzenia. Prezydent doszedł bowiem do przekonania, że dalsze sprawowanie przez nią funkcji prowadzi do realnego zagrożenia istnienia szkoły ze względu na brak prawidłowej realizacji celów wychowawczych, opiekuńczych i dydaktycznych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta