Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W postępowaniu przed sądem można liczyć na wsparcie

22 lutego 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

Prawo pomocy powinno być udzielane przede wszystkim osobom bezrobotnym, samotnym, bez źródeł stałego dochodu i bez majątku oraz pozbawionych możliwości uzyskania środków na prowadzenie procesu.

Instytucja prawa pomocy uregulowana w art. 243 i następnych ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. DzU z 2022 r., poz. 329 ze zm., dalej jako p.p.s.a.) stanowi gwarancję konstytucyjnej zasady prawa do sądu jako podstawowego standardu państwa prawnego.

Jej celem jest zapewnienie dostępu do sądu administracyjnego osobom, którym brak środków finansowych uniemożliwia ten dostęp (postanowienie NSA z 21 marca 2007 r., sygn. I GZ 20/07). Instytucja ta w istocie oznacza dofinansowanie strony postępowania przez Skarb Państwa – czyli, co wymaga podkreślenia i co zauważa także Naczelny Sąd Administracyjny, ostatecznie głównie przez innych podatników – a jej cel określa się też jako zagwarantowanie prawa do sądu osobom najuboższym, w tym również osobom prawnym oraz innym jednostkom organizacyjnym, znajdującym się w wyjątkowo złej sytuacji materialnej, które całkowicie nie są w stanie wygospodarować środków na pokrycie kosztów związanych z dochodzeniem swych praw przed sądem (postanowienie NSA z 15 lipca 2014 r., sygn. II GZ 300/14).

Prawo ubogich

Instytucja prawa pomocy nie bez przyczyny określana jest często mianem „prawa ubogich”, gdyż prawo pomocy powinno być udzielane przede wszystkim osobom bezrobotnym, samotnym, bez źródeł stałego dochodu i bez majątku oraz obiektywnie pozbawionych – co może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12503

Wydanie: 12503

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament