Przekształcenie nie jest przeszkodą do kontynuowania estońskiego CIT
Przepisy prawa nie wyłączają możliwości dokonania restrukturyzacji (przekształcenia) w sytuacji korzystania już z opodatkowania ryczałtem. Ponadto przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. nie jest czynnością restrukturyzacyjną wymienioną w art. 28k ust. 1 pkt 5–6 ustawy o CIT.
Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 23 grudnia 2022 r. (0114-KDIP-2.4010.248.2022.1.IN).
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. nie stanowi przeszkody do kontynuowania zasad opodatkowania ryczałtem. Jeżeli opodatkowanie ryczałtem rozpoczęła spółka komandytowa i zostanie ona przekształcona w spółkę z o.o., to spółka z o.o. może kontynuować opodatkowanie ryczałtem rozpoczęte przez spółkę komandytową, o ile nadal będzie spełniać warunki przewidziane w art. 28c-28t ustawy CIT. Wobec tego, spółka nie będzie zobowiązana do złożenia nowego zawiadomienia ZAW-RD po tym przekształceniu.
Zdarzenie przyszłe
W treści wniosku wnioskodawca wskazał, że jest spółką komandytową (dalej spółka), która jest polskim rezydentem podatkowym i czynnym podatnikiem VAT, a także podlega opodatkowaniu podatkiem CIT. Spółka 1 kwietnia 2022 r. wybrała opodatkowanie dochodów tzw. CIT estońskim (ryczałt od dochodów spółek kapitałowych) poprzez z złożenie zawiadomienia ZAW-RD do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta