Darowizna zamortyzowanego środka trwałego na rzecz pomocy Ukrainie
Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przekazanie darowizn, które mają na celu niesienie pomocy obywatelom Ukrainy. Warto wiedzieć, że jeżeli przedmiotem darowizny jest zamortyzowany środek trwały, darczyńca może przy spełnieniu pewnych warunków zmniejszyć swoją podstawę opodatkowania.
Zgodnie z art. 38w ust. 1 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy:
1)
7
organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,
2)
7
jednostkom samorządu terytorialnego,
3)
7
wojewodom,
4)
7
Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
5)
7
podmiotom wykonującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego
– o ile koszty wytworzenia lub cena nabycia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne.
UWAGA!
Zasada wyrażona w art. 38w ustawy o CIT, która pozwalała zaliczać niektóre darowizny na rzecz Ukrainy do kosztów uzyskania przychodów, obowiązywała do końca 2022 r.
Ustawą z 13 stycznia 2023 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta