Wiele zależy od tego, jak wykonawca składa wyjaśnienia
Na wykonawcy spoczywa obowiązek dopilnowania, aby każdy wskazywany przez niego parametr w wyjaśnieniach w zakresie wyliczenia ceny był zgodny z dokumentacją techniczną stanowiącą opis przedmiotu zamówienia w postępowaniu.
Wszystko, co wyjaśnisz, może być użyte przeciwko tobie w KIO”. Ta parafraza popularnej formuły wymawianej przez dobrego policjanta aresztującego czarny charakter oznacza zazwyczaj szczęśliwe zakończenie filmu. Niestety, okazuje się, że równie dobrze może ona posłużyć jako przestroga dla wykonawcy, który został wezwany przez zamawiającego do przedstawienia wyjaśnień w zakresie zaoferowanej ceny.
Wzorcowe wyjaśnienia
Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą wypracowaną przez Krajową Izbę Odwoławczą i sądy powszechne wykonawca zobowiązany jest wykazać, że jego oferta nie zawiera rażąco niskiej ceny w ramach odpowiedzi na wezwanie ze strony zamawiającego, zaś ewentualne późniejsze wyjaśnienia i dowody (np. na etapie postępowania odwoławczego) uznać należy za spóźnione (zob. wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 7 marca 2022 r., sygn. KIO 363/22, Sądu Okręgowego w Warszawie z 25 października 2021 r., sygn. XXIII Zs 94/21).
Wyjaśnienia nie mogą być ogólnikowe i muszą się odnosić do konkretnych elementów, które w swoich kalkulacjach uwzględnił wykonawca (por. wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 19 maja 2016 r., sygn. KIO 722/16).
Wyjaśnienia przygotowane w sposób opisany powyżej z pewnością pozwolą uniknąć wykonawcy odrzucenia jego oferty z powodu nierozwiania w wystarczającym zakresie wątpliwości zamawiającego.
Zamiast rażąco...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta