Unieważnienie postępowania z powodu jego wady
Opowiadając się za wąską wykładnią art. 457 ust. 1 pkt 1 p.z.p., należy przyjąć, że nie każde udzielenie zamówienia z naruszeniem przepisów może stanowić przyczynę unieważnienia postępowania na podstawie art. 255 pkt 6 p.z.p.
Postępowanie o udzielenie zamówienia ma charakter sformalizowany. Prowadzone jest według ściśle określonej procedury. Zamówienia udziela się wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych (art. 17 ust. 2 p.z.p.). Zatem zasadniczo postępowanie o udzielenie zamówienia powinno być pozbawione wad, w szczególności takich, które mają lub mogą mieć istotny wpływ na jego wynik.
W praktyce jednak nierzadko zdarza się, że prowadzone postępowanie obarczone jest poważną wadą, której nie da się usunąć ze względu na etap postępowania. Przykładowo nie można po otwarciu ofert poprawić opisu przedmiotu zamówienia naruszającego zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców lub nawet nieodpowiadającego potrzebom zamawiającego. W takim przypadku celowym rozwiązaniem jest unieważnienie postępowania i udzielenie nowego, pozbawionego wad.
Nie można zawrzeć umowy
Unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia z powodu wystąpienia w nim niemożliwej do usunięcia wady dopuszczalne jest tylko w przypadku, gdy wada ta uniemożliwia zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego (art. 255 pkt 6 p.z.p.). Konieczne jest więc kumulatywne wystąpienie następujących okoliczności:
1) w postępowaniu doszło do naruszenia przepisów regulujących jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta