Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma odwrotu od płatności bezgotówkowych

08 marca 2023 | Ekonomia i rynek | rp.pl

Wygoda, oszczędność czasu, bezpieczeństwo i szybkość realizacji transakcji – to tylko niektóre z przykładów zalet płatności elektronicznych.

Wybuch pandemii był impulsem do rozwoju płatności bezgotówkowych na całym świecie. Mimo to w Polsce nadal istnieją miejsca, w których można płacić tylko gotówką. Brak możliwości dokonania płatności bezgotówkowych najbardziej doskwiera Polakom na targowiskach i bazarach oraz podczas imprez plenerowych – wynika z badania Fundacji Polska Bezgotówkowa przeprowadzonego przez Maison & Partners. Na kolejnych miejscach znalazły się punkty krawieckie, szewskie, przychodnie, warsztaty samochodowe, kościoły, autobusy i tramwaje oraz urzędy.

Warto natomiast odnotować, że w niektórych kategoriach sytuacja wyraźnie się poprawiła. Mowa tu m.in. o urzędach, klinikach stomatologicznych, sklepikach osiedlowych, zakładach fryzjerskich oraz pociągach. Coraz więcej sektorów dostrzega konieczność wprowadzenia dodatkowych udogodnień dla konsumentów, którzy w badaniach rynku wyraźnie wskazują na chęć wyboru metody płatności i są gotowi zmienić dostawcę, jeśli nie jest to możliwe. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi program „Polska bezgotówkowa”, który realizuje działania w zakresie rozwoju infrastruktury do płatności. Od początku programu przystąpiło do niego ponad 400 tysięcy podmiotów. Za pomocą otrzymanych terminali płatniczych przeprowadzili oni już w sumie ponad miliard transakcji.

Płatności bezgotówkowe są istotne w dzisiejszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12515

Wydanie: 12515

Spis treści
Zamów abonament