Nie ma odwrotu od płatności bezgotówkowych
Wygoda, oszczędność czasu, bezpieczeństwo i szybkość realizacji transakcji – to tylko niektóre z przykładów zalet płatności elektronicznych.
Wybuch pandemii był impulsem do rozwoju płatności bezgotówkowych na całym świecie. Mimo to w Polsce nadal istnieją miejsca, w których można płacić tylko gotówką. Brak możliwości dokonania płatności bezgotówkowych najbardziej doskwiera Polakom na targowiskach i bazarach oraz podczas imprez plenerowych – wynika z badania Fundacji Polska Bezgotówkowa przeprowadzonego przez Maison & Partners. Na kolejnych miejscach znalazły się punkty krawieckie, szewskie, przychodnie, warsztaty samochodowe, kościoły, autobusy i tramwaje oraz urzędy.
Warto natomiast odnotować, że w niektórych kategoriach sytuacja wyraźnie się poprawiła. Mowa tu m.in. o urzędach, klinikach stomatologicznych, sklepikach osiedlowych, zakładach fryzjerskich oraz pociągach. Coraz więcej sektorów dostrzega konieczność wprowadzenia dodatkowych udogodnień dla konsumentów, którzy w badaniach rynku wyraźnie wskazują na chęć wyboru metody płatności i są gotowi zmienić dostawcę, jeśli nie jest to możliwe. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi program „Polska bezgotówkowa”, który realizuje działania w zakresie rozwoju infrastruktury do płatności. Od początku programu przystąpiło do niego ponad 400 tysięcy podmiotów. Za pomocą otrzymanych terminali płatniczych przeprowadzili oni już w sumie ponad miliard transakcji.
Płatności bezgotówkowe są istotne w dzisiejszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta