Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budynki i instalacje jako odrębne środki trwałe

08 marca 2023 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Instalacje znajdują się wewnątrz i na zewnątrz obiektu budowlanego można amortyzować odrębnie.

X. Sp. z o.o. kończy budowę hali magazynowej (dale hala) wraz z towarzyszącymi obiektami oraz infrastrukturą techniczną i komunikacyjną (dalej inwestycja). Inwestycja oprócz hali, stanowiącej główny budynek i przedmiot inwestycji, obejmuje również inne budynki i budowle (dalej pozostałe budynki, tj. magazyn, stróżówkę, pompownię i stację pompowni, zbiornik wody przeciwpożarowej.

Pozostałe budynki nie są bezpośrednio połączone z halą, tj. nie posiadają wspólnych elementów konstrukcyjnych i nie są też do niej przyłączone.

Na inwestycję składa się również tzw. infrastruktura towarzysząca, którą stanowią obiekty o charakterze pomocniczym obsługujące halę oraz pozostałe budynki umiejscowione na terenie inwestycji.

Jednocześnie Inwestycja została wyposażona w liczne instalacje. Część z nich jest zlokalizowana wewnątrz hali stanowiącej główny budynek Inwestycji (dalej instalacje wewnętrzne). Instalacje wewnętrzne mogą obsługiwać zarówno halę, jak i pozostałe budynki. Instalacje te nie są na trwale związane z halą, a Ich ewentualne usunięcie nie spowoduje uszkodzenia konstrukcji hali oraz samych Instalacji. Natomiast ich ewentualny demontaż nie spowoduje utraty przez nie ich funkcjonalności. Do Instalacji wewnętrznych dotyczących Inwestycji należą m.in.: instalacja ogrzewania gazowego, wentylacji, tryskaczowa, elektryczna, stacje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12515

Wydanie: 12515

Spis treści
Zamów abonament