Niezgodne z prawem prawomocne orzeczenia można zaskarżyć
W postępowaniu o stwierdzenie niezgodności z prawem wyroku nie mogą być uwzględnione zarzuty dotyczące oceny dowodów, które zmierzają jedynie do podważenia ustaleń faktycznych.
Zgodnie z art. 285a § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. DzU z 2023 r., poz. 259, dalej jako p.p.s.a.) skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia przysługuje od prawomocnego orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego, gdy przez jego wydanie została stronie wyrządzona szkoda, a zmiana lub uchylenie orzeczenia w drodze innych przysługujących stronie środków prawnych nie były i nie są możliwe.
Nadzwyczajny środek
Jak zauważono w orzecznictwie, pozostaje ona jednym z nadzwyczajnych środków zaskarżenia w postępowaniu sądowoadministracyjnym, którego prawidłowe wniesienie uzależnione zostało od spełnienia przesłanek wymienionych w przepisach działu VIIA p.p.s.a. Jej podstawy uregulowane zostały w art. 285d p.p.s.a. Zauważono, że uwzględnienie skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia nie prowadzi co do zasady do wyeliminowania z porządku prawnego zaskarżonego orzeczenia (poza wyjątkiem z art. 285k § 3 p.p.s.a.). Sąd, uwzględniając taką skargę, ogranicza się jedynie do stwierdzenia, iż zaskarżone orzeczenie jest niezgodne z prawem, z tym że zaskarżone orzeczenie pozostaje w mocy.
Podstawową funkcją skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia jest uzyskanie prejudykatu w przyszłym procesie odszkodowawczym. Zaznaczono też, że skarga o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta