Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekordowo wysokie łowy fiskusa w firmach

08 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Po raz pierwszy w historii w 2022 r. budżet zarobił więcej na podatku od korporacji CIT niż na podatku PIT od osób fizycznych. Ekonomiści oceniają, że to sytuacja wyjątkowa.

Wpływy z podatku CIT w 2022 r. wyniosły ok. 70 mld zł – wynika z ostatnich danych Ministerstwa Finansów. To aż o 33,9 proc. więcej niż rok wcześniej, gdy i tak była mowa o dużym wzroście rok do roku – 26,3 proc.

Eldorado się skończy

W efekcie tak wysokiej dynamiki CIT pobił kilka rekordów. Po pierwsze, najwyższe w historii były dochody budżetu z tego podatku – nie tylko w ujęciu nominalnym, ale także w relacji do wartości PKB sięgając 2,3 proc. Dla porównania – w 2014 r. było to 1,4 proc. Po drugie, przy słabo rosnących wpływach z VAT (ze względu na obniżki stawek w ramach tarczy antyinflacyjnej) i spadających wpływach z PIT (ze względu na reformy Polskiego Ładu), CIT okazuje się coraz poważniejszym źródłem dochodów kasy państwa.

W 2022 r. podatek od korporacji stanowił już 15,1 proc. wszystkich wpływów podatkowych, podczas gdy w najgorszym okresie – w 2014 r. – było to nieco ponad 9 proc. Warto też dodać, że na PIT budżet zarobił „jedynie” 68 mld zł, więc po raz pierwszy w historii PIT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12515

Wydanie: 12515

Spis treści
Zamów abonament